Cestovatelská promítání
Nomádský život, minimalismus a radost z maličkostí
Jako student jsem nikdy neměl dost peněz pro běžné cestování, tak jsem se naučil následující:
- „Na každé výpravě musíš platit pouze za tři věci – jídlo, transport, ubytování.“
- „Pokud si uvědomíš, že spát se dá kdekoliv, nemusíš platit za nocleh.“
- „Pokud stopuješ nebo chodíš pěšky, nemusíš platit ani za cestu. A pokud se naučíš jíst jen to, co dostaneš…“
Gratuluji. Stal se z tebe poustevník.
Nedostatek financí mě přivedl k tomu, že jsem se naučil cestovat alternativní cestou, díky níž jsem poznal mnohem více nejen z tradiční indické kultury, ale též sám sebe!
V letech 2017 až 2021 jsem o tom uspořádal 100 cestovatelských projekcí, které navštívilo přes 4000 diváků.
V kinech, divadlech, čajovnách, v rámci cestovatelských festivalů, skautských akcí i na středních školách…
Díky kočovnému životu jsem našel cestu, která je nejblíže mému srdci. Dnes se věnuji ekologickému zemědělství, popularizaci domorodé hudby a sebe-rozvojovým aktivitám na několika místech v České Republice i v zahraničí.
Cestuj levně / Půl roku v indické karanténě (2020)
Délka:
1h 30min (400 fotek a 5 videí)
Anotace:
Představ si, že jedeš na dva měsíce do Indie… Hledat indické mudrce a jogíny.
Ale namísto toho se celá Indie na přelomu jara 2020 uzavře. A ty nemůžeš odletět domů, protože sis našel psa… A nechceš ho tam nechat!
Tohle dobrodružství začalo před mnoha lety… Na cestách po Indii přál jsem si dosáhnout naprosté svobody. S životem na cestě stopem, prožíval jsem, hledal jsem… pod hvězdným nebem básně psal a reflektoval příběhy lidské o hledání smyslu na této Zemi. Těžko uvěřit tomu, že bych se na jednom místě zastavil déle než 7 dní… A potom… jsem strávil celé 4 měsíce pod svatou horou Arunachala!
Třetí cesta do Indie mne zavedla na pobřeží Gókarny na oslavu svátku Šivaratrí, velké noci, kdy se ulice starodávného města naplnily dávnými zvyky a tradicemi indické kultury.
Vypravil jsem se do neprobádaných krajů jižní Asie hledat mistra Kriya jógy, který požehná mou cestu, a týden na to… Do Indie dorazila pandemie.
Příští čtyři měsíce jsem strávil na venkově a praktikoval učení jógy – každý den s východem i západem Slunce, abych se nakonec propojil se Zemí a vrátil se zase na ní. A pověděl vám o tom…
Doplňující anotace:
Zajímá tě, jak se vydat na cestu do Indie a utratit při tom co nejméně peněz?
Jak Indové zachovávají tisíc let staré tradice a promítají je až do dnešní doby?
Jak strávit čtyři měsíce v covidové karanténě pod svatou horou Arunachala bez možnosti se kamkoli hnout?
Za hipíky a buddhisty do Himálaje (2018)
Délka:
1h 30min (350 fotek a 5 videí)
Anotace:
V horách se zdá, že je tak jednoduché meditovat, ráno se probouzet s vycházejícím Sluncem a dýchat čerstvý vzduch, zpívat mantry, stopovat, nechat se unášet okamžikem, poznávat lidi z celého světa, a přitom za to neutratit moc peněz.
Anebo se vydat do nepálské džungle a nechat se nachytat tygrem, navštívit místo s nejvyšší koncentrací konopí na světě, půjčit si motorku v období monzunů, skončit v indické nemocnici kvůli otravě, stihnout rande na druhý straně Indie či meditovat s mnichy pod stromem v Bodhgaye, kde dosáhl Buddha nirvány… O tom jsem vždycky snil!
Nečekejte výpravu po turistických značkách. Bude to o spontánním jednání, o přežívání v divočině, o lidských příbězích, o kultuře a tradicích východních náboženství, o józe, meditaci a hledání cesty do svého nitra.
A navíc se dozvíte, co se dá v Indii (a Nepálu) za dva měsíce stihnout, když máte na celou cestu jenom 35000kč.
Navštívená místa: Himachal Pradesh (Dharamshala, Manali, Kasol), Uttarákhand (Haridvár, Déhrádún, Nainital), Bihár (Bodhgaya), Nepal (Bardiya National Park, Káthmándú)
—– * —–
Cestovatelská projekce popisuje příběh zvídavého studenta, který se rozhodl, že se vydá na mírně sebevražednou cestu do indické Himálaje, za prapůvodní myšlenkou východní filozofie a s nejmenším tušením o tom, co ho tam čeká. Z jistého důvodu však lehce proplouvá vším, co se mu připlete do cesty, a od začátku do konce prožívá Božskou komedii života.
Praktické semináře:
Hatha Yoga – uvolnění těla a zklidnění mysli
Délka:
60-90min
Anotace:
V Hatha józe se skrze protahovací a balanční pozice (asany) zaměříme na práci s tělem a uvolnění energetických center. Vyzkoušíme třináct pozic z Pozdravu Slunce (Surya Namaskaar), dechovou rozcvičku a v případě zájmu obrácené pozice na hlavě a ramenou. Cvičení jsou vhodná pro začátečníky.
V úvodním čase si vyzkoušíme další dechové techniky a metody koncentrace pozornosti na pravidelnost vlastního dechu. Hatha jógu cvičím od roku 2016, učím od 2020.
Kriya Yoga – technika dechu a rozjímání
Délka:
45-60 min
Anotace:
Nenáročná kombinace dechových cvičení a meditačních pozic navozuje vnitřní blaženost, přivádí nás hluboko do vlastního středu. Při krátkém workshopu se zaměříme na uvolnění tělesné a psychické úrovně bytí, způsoby vytrvání v meditačním sedu a rozvoj soustředěnosti na pravidelnost vlastního dechu. Tato technika mi byla předána mistrem Gnanananda Giri Maharaj v linii tradice Paramahamsa Jóganandy v roce 2020 v Telanganě. V roce 2022 jsem s ním vydal religionistický rozhovor.