Cestovatelská promítání

Nomádský život, minimalismus, indická kultura a radost z maličkostí

 

 

Jako student jsem nikdy neměl mnoho peněz, během poutničení jsem se naučil následující:

  1. „Na každé výpravě musíš platit pouze za tři věci – jídlo, transport, ubytování.“
  2. „Pokud si uvědomíš, že spát se dá kdekoliv, nemusíš platit za nocleh.“
  3. „Pokud budeš stopovat nebo chodit pěšky, nemusíš platit ani za cestu. A pokud se naučíš jíst jen to, co dostaneš…“

Gratuluji. Stal se z tebe poustevník.

Pozvi mě uspořádat besedu!Zpět na hlavní stranu

Cestuj levně / Půl roku v indické karanténě (2020)

Délka:

1h 30min (400 fotek a 5 videí)

Anotace:

Představ si, že jedeš na dva měsíce do Indie… Hledat indické mudrce a jogíny.

Ale namísto toho se celá Indie na přelomu jara 2020 uzavře. A ty nemůžeš odletět domů, protože sis našel psa… A nechceš ho tam nechat!

Tohle dobrodružství začalo před mnoha lety… Na cestách po Indii přál jsem si dosáhnout naprosté svobody. S životem na cestě stopem, prožíval jsem, hledal jsem… pod hvězdným nebem básně psal a reflektoval příběhy lidské o hledání smyslu na této Zemi. Těžko uvěřit tomu, že bych se na jednom místě zastavil déle než 7 dní… A potom… jsem strávil celé 4 měsíce pod svatou horou Arunachala. A díky za to!

Třetí cesta do Indie mne zavedla na pobřeží Gókarny na oslavu svátku Šivaratrí, velké noci, kdy se ulice starodávného města naplnily dávnými zvyky a tradicemi indické kultury.

Vypravil jsem se do neprobádaných krajů jižní Asie hledat mistra Kriya jógy, který požehná mou cestu, a týden na to… Do Indie dorazila pandemie.

Příští čtyři měsíce jsem strávil na venkově a praktikoval učení jógy – každý den s východem i západem Slunce, abych se nakonec propojil se Zemí a vrátil se zase na ní! A pověděl vám o tom…

Doplňující anotace:

Zajímá tě, jak se vydat na cestu do Indie a utratit při tom co nejméně peněz?

Jak Indové zachovávají tisíc let staré tradice a promítají je až do dnešní doby?

Jak strávit čtyři měsíce v covidové karanténě v jednom z nejduchovnějších míst na světě bez možnosti se kamkoli hnout?

Za hipíky a buddhisty do Himálaje (2018)

Délka:

1h 30min (350 fotek a 5 videí)

Anotace:

V horách se zdá, že je tak jednoduché meditovat, ráno se probouzet s vycházejícím Sluncem a dýchat čerstvý vzduch, zpívat mantry, stopovat, nechat se unášet okamžikem, poznávat lidi z celého světa, a přitom za to neutratit moc peněz.

Anebo se vydat do nepálské džungle a nechat se nachytat tygrem, navštívit místo s nejvyšší koncentrací hašiše na světě, půjčit si motorku v období monzunů, skončit v indické nemocnici kvůli otravě, stihnout rande na druhý straně Indie či meditovat s mnichy pod stromem v Bodhgaye, kde dosáhl Buddha nirvány… O tom jsem vždycky snil!
Nečekejte výpravu po turistických značkách. Bude to o spontánním jednání, o přežívání v divočině, o lidských příbězích, o filozofii hinduismu, o myšlenkách hippies, o józe, meditaci a hledání cesty do svého nitra.
A navíc se dozvíte, co se dá v Indii (a Nepálu) za dva měsíce stihnout, když máte na celou cestu jenom 35000kč.
Navštívená místa: Himachal Pradesh (Dharamshala, Manali, Kasol), Uttarákhand (Haridvár, Déhrádún, Nainital), Bihár (Bodhgaya), Nepal (Bardiya National Park, Káthmándú)
—– * —–
Cestovatelská projekce popisuje příběh zvídavého studenta, který se rozhodl, že se vydá na mírně sebevražednou cestu do indické Himálaje, za prapůvodní myšlenkou východní filozofie a s nejmenším tušením o tom, co ho tam čeká. Z jistého důvodu však lehce proplouvá vším, co se mu připlete do cesty, a od začátku do konce prožívá Božskou komedii života.

Bezva přednáška a inspirace

Včerejší přednáška v Expediční klubovně byla inspirativní a vtipná. Tvoje zápisky si ráda čtu a sním o tom, jak já pojedu do Indie. Teď už teda reálně a skoro za pár dní. Díky za inspiraci a prosím pokračuj dál! ☀️

Lucie Kopecká

Humorné a zajímavé

Měl jsem tu čest absolvovat povídání (Za hipíky a buddhisty do Himálaje) tohoto zajímavého človíčka a popravdě mě ohromilo. Pozitivní energie, kterou šířil mezi obecenstvo mě uvolnila, a já si tak v poklidu užíval celý večer. Jeho amatérský (v tom dobrém slova smyslu), za to příjemný výstup předčil všechna má očekávání, a na mě působil více přirozeněji a osobně. Vše dokořenil občasnou veselou průpovídkou či příhodou, která všechny pobavila, a vyprávění to dodalo šmrnc. Za mě tedy velice zajímavý životní příběh vyprávěn zajímavým člověkem, a pokud hledáte inspiraci nebo vás jen tak zajímají informace ze soudku cestování či východní filozofie, určitě stojí za to si ho poslechnout. 

Peťas Segeďák

Životní proměna

Tato stránka (Zápisky cestovatele) je jedna z těch, u kterých se rád zastavím a přečtu si povídky od Sebastiana, který za své cesty zažil a naučil se spoustě věcem, které vás v obyčejném životě nepotkají. Sébu znám od svých mladých let, kdy jsme spolu hráli hokej. V těch časech měl Sebastian oproti nám o dost kilogramů navíc a často byl ponižován, že neuběhl ani 400 metrů na sportovním okruhu. Když ale čtu jeho povídky teď, tak jsem hrozně rád za jeho úspěchy tisíce kilometrů od tohoto 400 metrů dlouhého okruhu! Poznání na jeho cestách jsou pro něho obrovskou zkušeností a jsem hrozně rád, že je sdílí i veřejnosti. Sám žiji daleko od mé rodné země a jsem hrozně rád, že i na takovou vzdálenost mě můj přítel dokáže inspirovat! Doufám, že se ti bude nadále dařit ve tvých cestách za poznáním a těším na naši společnou cestu! Mír tě provázej!

Jan Jirásek

Praktický seminář: Hatha Yoga

Délka:

60-90min

Anotace:

V Hatha józe se skrze protahovací a balanční pozice (asany) zaměříme na práci s tělem a uvolnění energetických center. Vyzkoušíme třináct pozic z Pozdravu Slunce (Surya Namaskaar), dechovou rozcvičku a v případě zájmu obrácené pozice na hlavě a ramenou. Cvičení jsou vhodná pro začátečníky.
V úvodním čase si vyzkoušíme další dechové techniky a metody koncentrace pozornosti na pravidelnost vlastního dechu. Hatha jógu cvičím od roku 2016, učím od 2020.

 Kriya Yoga – technika dechu a rozjímání

Délka:

45-60 min

Anotace:

Nenáročná kombinace dechových cvičení a meditačních pozic navozuje vnitřní blaženost, přivádí nás hluboko do vlastního středu. Při krátkém workshopu se zaměříme na uvolnění tělesné a psychické úrovně bytí, způsoby vytrvání v meditačním sedu a rozvoj soustředěnosti na pravidelnost vlastního dechu. Tato technika mi byla předána mistrem Gnanananda Giri Maharaj v linii tradice Paramahamsa Jóganandy v roce 2020 v Telanganě. V roce 2022 jsem s ním vydal religionistický rozhovor.